Terningkast : 6
Passer for : ungdom
Boka er en fantastisk reise mellom to unge mennesker, som har det litt ekstra vanskelig. Det er en opplevelse jeg gjerne vil gjenoppleve, og den får frem mange tårer mens du leser. Papirboka er på 352 sider.
Hazel er 16 år gammel og har lungekreft. Derfor må hun ha med seg en oksygentank hvor enn hun går. Etter en stund bestemmer legen hennes at det er på tide å få henne til å gå på en kreftstøttegruppe. Først nekter hun, men etter en stund bestemmer hun seg for å dra, mest fordi hun vil ut av huset. Der møter hun Augustus. August er 17 år gammel. Han har hatt kreft i beinet, men de fjernet beinet, og nå er han kreftfri. Hazel og Gus innser snart at de har følelser for hverandre, og de blir snart forelsket. Gjennom historien bestemmer Gus seg for å ta Hazel med til Amsterdam med et ønske som hvert barn med kreft får, slik at hun kan møte favorittforfatteren sin, Peter Van Huten. Når de kommer til Amsterdam, viser det seg at Peter er en forferdelig mann, og Hazel føler seg ille til mote, siden hun brukte å Gus 'eneste ønske på å møte Peter. Men Gus prøver å være positiv og prøver å ha en fantastisk tid i Amsterdam. Hazel innser raskt at noe er galt. På slutten av turen forteller Gus Hazel at han har fått et tilbakeslag, der de har funnet kreft i høyre hofte og leveren. Etter det blir Gus veldig syk.
Hazel sier selv at «Kreftbøker er noe dritt». Men dette er ikke en bok om kreft, eller den tapre pasienten som overlevde, dette er historien om Hazel Grace og Gus, og hvordan det er å vite at du mest sannsynlig kommer til å dø ung. Likte du boka kan du se filmen. Den heter «The fault in our stars», og aldersgrensen er 7+.
Anmeldelse skrevet av Ida Haama Ashtari
Recent Comments